JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ OUTFIT NA ROZMOWĘ...
Osoba ubiegająca się o nową pracę z pewnością będzie uczestniczyła w wielu rozmowach kwalifikacyjnych, które na ogół są bardzo stresującym przeżyciem. Dla potencjalnego pracodawcy to doskonała okazja, aby poznać przyszłego pracownika – jego kwalifikacje, doświadczenie oraz inne osiągnięcia. Podczas rozmowy o pracę, osoba rekrutująca ocenia również wygląd, zachowanie i ogólne wrażenie, jakie wywiera kandydat lub kandydatka. Komunikacja niewerbalna to niezwykle istotny składnik wszystkich spotkań kwalifikacyjnych – powiedzenie o tym, że pierwsze wrażenie wywiera się tylko raz, jest jak najbardziej słuszne. Ważniejsze jednak jest to, że na wywarcie pierwszego wrażenia ma się zaledwie kilka sekund. Schludny i elegancki wygląd z pewnością wzbudzi respekt, sympatię i zainteresowanie potencjalnego pracodawcy.
Kilka pierwszych sekund na wywarcie pierwszego wrażenia
Rozmowy kwalifikacyjne mogą mieć współcześnie bardzo różną formę – często wymagają od przyszłego pracownika dłuższej podróży do innego miejsca, gdzie znajduje się główna siedziba korporacji. W wielu przypadkach również rozmowa o pracę odbywa się poprzez Skype'a – nawet wówczas, należy zadbać o oficjalny strój biznesowy, który pomoże wywrzeć pozytywne wrażenie u potencjalnego pracodawcy. Badania dowodzą, iż bardziej istotne od samych treści przekazywanych przez osobę ubiegającą się o stanowisko – jej doświadczenia, wykształcenia i osiągnięć, jest to, jak dana osoba wygląda, jaką ma mimikę, gestykulację i ton głosu. To niewerbalne komunikaty w decydującej mierze odpowiadają za sukces i pomyślność rozmowy kwalifikacyjnej.
Adekwatnie do profilu firmy i rodzaju stanowiska
Ubiór na rozmowę o pracę powinien być adekwatny do stanowiska, o które ubiega się przyszły pracownik i do samego profilu firmy. Osoby aplikujące na ważne stanowiska urzędowe, bankowe, instytucjonalne powinny zachować styl najbardziej oficjalny typu business professional dress code. W przypadku kobiet odpowiednia będzie wówczas klasyczna garsonka lub elegancki damski garnitur. W przypadku mężczyzn jedyną słuszną opcją będzie stylowy garnitur. Aplikując na stanowiska niższego szczebla lub te wymagające dużej kreatywności warto poluzować odrobinę oficjalny dress code. Styl smat casual będzie idealny dla osób ubiegających się o pracę na stanowiskach managerskich lub tych, w których należy łączyć mobilność z kontaktami z klientami lub kontrahentami. Warto przed samą rozmową kwalifikacyjną zapoznać się z profilem działalności firmy i z obowiązującej w niej dress codem.
Kobieta
Skóra i makijaż
Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, warto zadbać o kondycję swojej skóry i twarzy. Drobne niedoskonałości – wypryski i przebarwienia powinny zostać subtelnie ukryte za pomocą skutecznego korektora i pudru transparentnego. Cienie pod oczami dobrze jest zatuszować rozświetlającym podkładem – dzięki temu skóra twarzy będzie wyglądała na bardziej wypoczętą i świeżą. Makijaż nie powinien być przesadzony – spotkania kwalifikacyjne odbywają się zwykle w ciągu dnia, więc make-up powinien być subtelny, lekki i świetlisty. Wystarczy podkład, puder, korektor, tusz i naturalna pomadka, która delikatnie zaakcentuje usta. W sytuacji, gdy rozmowa odbywa się za pośrednictwem kamery internetowej, również należy pamiętać o stosowanym makijażu.
Włosy
Fryzura powinna być zadbana, czysta i schludna. Niedopuszczalna jest przesada – awangardowe upięcia, szalone kolory i ekscentryczne strzyżenia, będą prezentować się mało profesjonalnie i elegancko. Warto zachować w tej materii umiar – skromny kok lub kucyk, starannie upięty nad karkiem będą odpowiednie – taka fryzura nie odwróci uwagi od kandydatki i jej kompetencji.
Dodatki
W kwestii dodatków i akcesoriów należy zachować daleko idącą powściągliwość. Buty kolorystycznie dobrane do torebki oraz ewentualnego paska – całość utrzymana w klimacie klasycznej elegancji. Obuwie powinno obowiązkowo zakrywać całą stopę – palce i pięty. Idealne będą stylowe szpilki lub czółenka na niewysokim obcasie. Bez względu na porę roku niezbędnym elementem są rajstopy, w kolorze najbardziej zbliżonym do odcienia skóry. Aplikując na stanowisko urzędowe, warto dobrać do stylizacji skórzaną aktówkę lub neseser. Bardzo elegancko będzie się również prezentowała klasyczna listonoszka w neutralnym kolorze.
Biżuteria
Dodatki biżuteryjne w stroju na rozmowę o pracę powinny być wyłącznie subtelnym akcentem, który nie rozproszy uwagi osoby rekrutującej. Wystarczy jeden element – naszyjnik lub kolczyki, jeśli duet – to wyłącznie taki o skromnym charakterze, który nie rzuca się przesadnie w oczy. Bransoletka lub zegarek – jedna ozdoba na nadgarstku w zupełności wystarczy. Należy przy tym pamiętać, aby wybierać biżuterię o opływowym, subtelnym kształcie, który nie wywołuje negatywnych skojarzeń. Badania dowodzą bowiem, że elementy biżuteryjne o ostrych krawędziach, ozdobione kolorowymi kamieniami wywołują mieszane uczucia – osoba noszą je może być postrzegana jako agresywna i zbyt pewna siebie.
Ubiór
Stylizacja na rozmowę kwalifikacyjną, jak zostało wspomniane wcześniej, powinna być adekwatna do tego, na jakie stanowisko aplikuje osoba ubiegająca się o pracę i od samej kultury panującej wywnętrz firmy lub korporacji. Bez względu na okoliczności outfit powinien być zadbany, elegancki i schludny.
· Koszula.
Baza biznesowego dress code'u. Ta w kolorze białym będzie świetnie komponowała się z pozostałymi elementami garderoby – zarówno ze spódnicą o kroju ołówkowym, jak i dobrze dopasowanymi spodniami z materiału. Koszula powinna być wykonana z materiału dobrej jakości – dzięki temu spod tkaniny nie będzie widoczna bielizna, co jest niedopuszczalnym nietaktem stylizacyjnym. Dobra gatunkowo tkanina – bawełna lub jedwab, podkreśli zalety sylwetki, miękko układając się na ciele.
Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/1054-koszule-damskie/s-2/kolor-bialy
· Damski garnitur.
Must-have w garderobie kobiety ubiegającej się o wyższe stanowisko w branży zdominowanej przez mężczyzn. Podkreśla profesjonalizm i zawodowe kompetencje. Budzi respekt i podziw – model w stonowanym, jednolitym kolorze będzie idealnie korespondował z dodatkami w neutralnym odcieniu. Fason damskiego garnituru powinien być idealnie dobrany do wymagań sylwetki – spodnie o prostym kroju, z nogawką w kant i regularną wysokością talii, wydłużą nogę i zatuszują odstający brzuch. Dobrze taliowana marynarka lub żakiet wysmuklą tułów i nadadzą mu lekkości.
· Garsonka.
Duet łączący spódnicę i żakiet to absolutna klasyka biznesowego stylu. Dobry jakościowo materiał – bawełna, tweed lub wełna – sprawią, że stylizacja będzie prezentowała się nienagannie i modnie. Spódnica o prostym kroju – najlepiej ołówkowym nada sylwetce właściwych proporcji. Model z delikatnym printem ożywi look i podkreśli znajomość najnowszych trendów osoby ubiegającej się o stanowisko.
Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/92-zakiety
Mężczyzna
Skóra
Warto zwrócić szczególną uwagę na zarost – ten kilkudniowy będzie prezentował się niechlujnie i nieprofesjonalnie. Jeśli broda – to tylko ta, elegancko przystrzyżona i zadbana. Przed rozmową kwalifikacyjną należy zadbać o dobre nawilżenie i odżywienie zmęczonej cery.
Włosy
Starannie przystrzyżona fryzura, bez nadmiaru produktów, typu lakier, żel, brylantyna. Włosy powinny być czyste i elegancko ułożone. Sterczące kosmyki dobrze jest starannie ułożyć.
Dodatki
Buty zaleca się dobrać kolorystycznie do barwy paska – całość będzie wówczas wyglądała spójnie i harmonijnie. Obuwie z naturalnej lub ekologicznej skóry powinno być czyste i starannie wypastowane. Najkorzystniej prezentują się buty w kolorze brązowym, granatowym lub czarnym. Inne kolory mogą budzić negatywne skojarzenia. Dobrany kolorystycznie pasek, z prostą i elegancką klamerką dopełni klasyczny outfit.
Biżuteria
Wystarczy elegancki zegarek i obrączka. Wszelkie ozdoby biżuteryjne podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą bowiem rozpraszać uwagę osoby rekrutującej.
Ubiór
Klasyczna stylizacja bazująca na eleganckich elementach garderoby to absolutna podstawa:
· Garnitur.
Dobrze skrojony duet – spodni i marynarki, pasujących do siebie kolorystycznie plus elegancka koszula z kołnierzykiem stworzą stylizację odpowiednią na rozmowę kwalifikacyjną lub biznesowe spotkanie. Spodnie powinny mieć odpowiednią długość – zbyt długa nogawka nie powinna marszczyć się na bucie. Marynarka musi być dopasowana w obwodzie pasa, klatki piersiowej i ramion. Pod spód zaleca się wybór koszuli o prostym kroju, w stonowanym kolorze – białym lub błękitnym. Obowiązkowym elementem jest krawat – koniecznie ten, w odcieniu pasującym do pozostałych elementów garderoby.
Zobacz tutaj: https://www.tatuum.com/pl/spodnie/50688-deryk-1.html#/rozmiar-31/kolor-granatowy